O zaletach i metodach cięcia laserowego

O zaletach i metodach cięcia laserowego

11 maja 2020 Wyłącz przez Tomasz

Cięcie laserem zalicza się do procesów rozdzielania termicznego. Jak dotąd, jest to najnowocześniejsza poznana metoda obróbki materiału znajdująca zastosowanie w wielu branżach. W przemyśle najczęściej używa się tę technologię do drążenia otworów, obróbki powierzchniowej czy znakowania. To rozwiązanie nadaje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzja i dokładność.

Technologia cięcia laserowego

Czynnik tnący wykorzystywany w procesie obróbki materiału to wiązka laserowa, czyli strumień światła o ściśle określonej długości fali. Ma ona za zadanie skupić dużą ilość energii na danym obszarze i go rozgrzać. W konsekwencji nagrzany fragment ulega stopieniu lub odparowaniu. Rozpoczęcie całego procesu następuje, gdy promień laseru wniknie w dany punkt. Wówczas zachodzi rozdzielenie materiału. W celu usprawnienia procesu stosuje się gazy techniczne.

Do czego używa się wiązki laserowej?

Często panuje błędne przekonanie, że lasera można używać jedynie do cięcia stali. Jednak okazuje się, że wiązka laserowa może zostać zogniskowana również na materiałach niemetalicznych, takich jak np.: pleksi czy drewno, a nawet szkło, ceramika, tekstylia i papier.

Dlaczego laser jest tak często wykorzystywany w procesie cięcia?

Zalety tego rozwiązania to przede wszystkim:

  • wysoka precyzja,
  • brak konieczności wykonywania obróbki końcowej,
  • ekonomiczne wykorzystanie materiału,
  • wysoka powtarzalność procesu,
  • technologia znajduje zastosowanie w przypadku wszelkiego rodzaju tworzyw.

3 metody cięcia laserowego

Spalanie

Sposób ten sprowadza się do tego, że materiał zostaje poddany działaniu zogniskowanej wiązki, która wypala go poprzez strumień mieszaniny gazów (w głównej mierze przez tlen). Ta metoda stosowana jest do obróbki metali i innych materiałów spalających się w wysokiej temperaturze.

Stapianie

Cięcie przez topnienie i wydmuchiwanie wykonuje się, gdy mamy do czynienia z metalami, a przede wszystkim ze stalą nierdzewną. Opiera się na działaniu zogniskowanej wiązki, która powoduje topnienie materiału. Fragment jest następnie usuwany strumieniem gazu obojętnego.

Sublimacja, czyli cięcie przez odparowanie

Technologia, którą stosuje się do obróbki materiałów nie ulegających topnieniu, a więc drewna oraz tworzyw sztucznych. Tak jak w poprzednich przypadkach, na materiał działa zogniskowana wiązka, która sprawia, że ulega on odparowaniu w atmosferze gazu obojętnego.

Biznes zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com